DEBB33F471KD3B
Mfr.Part #
DEBB33F471KD3B
Description
CAP CER 470PF 3.15KV RADIAL
RoHS Status :
RoHS Compliant
Length :
7mm
Size / Dimension :
0.276Dia 7.00mm
Lead Pitch :
7.5mm
GENERAL PURPOSE
Rated (DC) Voltage (URdc) :
3150V
B
Lifecycle Status :
DISCONTINUED (Last Updated: 5 months ago)
Capacitance :
470pF
Voltage - Rated DC :
3.15kV
EAR99
Composition :
Ceramic
Height Seated (Max) :
0.394 10.00mm
Tolerance :
±10%
Operating Temperature :
-25°C~85°C
Depth :
6mm
Size Code :
Radiation Hardening :
No
Packaging :
Bulk
Mount :
Through Hole
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
Lead Style :
Straight
Datasheets
DEBB33F471KD3B
Murata Electronics DEBB33F471KD3B
DEB 470pF Ceramic Capacitor ±10% B 0.276Dia 7.00mm -25°C~85°C 2 Terminations High Voltage Through Hole Radial, Disc
DEBB33F471KD3B Overview
Programs on this device are of 0.276Dia 7.00mm size/dimension.Temperature coefficient of resistance refers to the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, with B being the highest temperature coefficient.The unit can operate at 3.15kV Volts DC - Rated DC.There is no pitch on capacitors. The pitch on capacitors is simply the distance (spacing) between adjacent threads.
DEBB33F471KD3B Features
a size/dimension of 0.276Dia 7.00mm
with B being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 3.15kV