DEBB33A221KC1B
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DEBB33A221KC1B
Manufacturer
Murata Electronics
Package / Case
Radial, Disc
Datasheet
Download
Description
CAP CER 220PF 1KV RADIAL
Manufacturer :
Murata Electronics
Product Category :
Ceramic Capacitors
Number of Elements :
1
Insulation Resistance :
10GOhm
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Lead Length :
25mm
Lead Free :
Lead Free
Multilayer :
yes
Pbfree Code :
yes
Lead Diameter :
500 µm
Feature :
High Voltage
Applications :
GENERAL PURPOSE
Lead Style :
Straight
REACH SVHC :
No SVHC
Operating Temperature :
-25°C~85°C
Mount :
Through Hole
Number of Terminations :
2
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Series :
DEB
Voltage :
1kV
Temperature Coefficient :
B
Dielectric Material :
Ceramic
Tolerance :
±10%
Package / Case :
Radial, Disc
ECCN Code :
EAR99
Lifecycle Status :
DISCONTINUED (Last Updated: 5 months ago)
Number of Pins :
2
Voltage - Rated DC :
1kV
RoHS Status :
RoHS Compliant
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Radiation Hardening :
No
Capacitance :
220pF
Termination :
Radial
Height Seated (Max) :
0.295 7.50mm
Mounting Type :
Through Hole
Temperature Characteristics Code :
B
Working Voltage :
100V
Size / Dimension :
0.177Dia 4.50mm
Depth :
4mm