DEBB33A222KA2B
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DEBB33A222KA2B
Manufacturer
Murata Electronics
Package / Case
Radial, Disc
Datasheet
Download
Description
CAP CER 2200PF 1KV RADIAL
Manufacturer :
Murata Electronics
Product Category :
Ceramic Capacitors
Pbfree Code :
yes
Mounting Type :
Through Hole
Tolerance :
±10%
Number of Terminations :
2
Lead Free :
Lead Free
Lead Diameter :
600 µm
Terminal Shape :
Wire
Series :
DEB
Lead Length :
25mm
Depth :
4mm
Lead/Base Style :
Flat
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Package / Case :
Radial, Disc
Termination :
Radial
Multilayer :
yes
ECCN Code :
EAR99
REACH SVHC :
No SVHC
Height Seated (Max) :
0.472 12.00mm
Voltage :
1kV
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Applications :
GENERAL PURPOSE
Material :
Ceramic
Lifecycle Status :
DISCONTINUED (Last Updated: 5 months ago)
Feature :
High Voltage
Temperature Characteristics Code :
B
Mount :
Through Hole
Operating Temperature :
-25°C~85°C
Packaging :
Bulk
Voltage - Rated DC :
1kV
Size / Dimension :
0.354Dia 9.00mm
Dielectric :
X7R
Lead Style :
Formed Leads
RoHS Status :
RoHS Compliant
Radiation Hardening :
No
Temperature Coefficient :
B
Capacitance :
2200pF
Lead Pitch :
5mm
Number of Pins :
2
Datasheets
DEBB33A222KA2B
Introducing Ceramic Capacitors Murata Electronics DEBB33A222KA2B from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Through Hole, Number of Terminations:2, Package / Case:Radial, Disc, Voltage:1kV, Operating Temperature:-25°C~85°C, Number of Pins:2, DEBB33A222KA2B pinout, DEBB33A222KA2B datasheet PDF, DEBB33A222KA2B amp .Beyond Ceramic Capacitors Murata Electronics DEBB33A222KA2B ,we also offer CL10B104KB8NNNL, CL03A104KP3NNNC, GRM033Z71C104KE14D, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Murata Electronics DEBB33A222KA2B
DEB 2200pF Ceramic Capacitor ±10% B 0.354Dia 9.00mm -25°C~85°C 2 Terminations High Voltage Through Hole Radial, Disc
DEBB33A222KA2B Overview
Consequently, the program has size/dimension 0.354Dia 9.00mm.This coefficient is determined by the change in electrical resistance of a substance as a function of temperature; in general, its coefficient is B.Powered by voltage of 1kV, it can be operated with a voltage of rated DC.A capacitor's lead pitch is simply the spacing between adjacent threads, which is the value of 5mm.
DEBB33A222KA2B Features
a size/dimension of 0.354Dia 9.00mm
with B being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 1kV