DEBB33A682KB3B
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DEBB33A682KB3B
Manufacturer
Murata Electronics
Package / Case
Radial, Disc
Datasheet
Download
Description
CAP CER 6800PF 1KV RADIAL
Manufacturer :
Murata Electronics
Product Category :
Ceramic Capacitors
Temperature Characteristics Code :
B
Feature :
High Voltage
Radiation Hardening :
No
Size / Dimension :
0.591Dia 15.00mm
Pbfree Code :
yes
Lead Pitch :
7.5mm
Terminal Shape :
Wire
HTS Code :
Applications :
GENERAL PURPOSE
Packaging :
Bulk
Voltage - Rated DC :
1kV
Size Code :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Lead Style :
Formed Leads
Mounting Type :
Through Hole
ECCN Code :
EAR99
Lead/Base Style :
Straight
Length :
15mm
Temperature Coefficient :
B
Multilayer :
yes
Composition :
Ceramic
Mount :
Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Lead Diameter :
600 µm
Height Seated (Max) :
0.709 18.00mm
Capacitance :
6800pF
Series :
DEB
Depth :
4mm
Termination :
Radial
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
Rated (DC) Voltage (URdc) :
1000V
Package / Case :
Radial, Disc
Tolerance :
±10%
Number of Terminations :
2
Operating Temperature :
-25°C~85°C
Datasheets
DEBB33A682KB3B
Murata Electronics DEBB33A682KB3B
DEB 6800pF Ceramic Capacitor ±10% B 0.591Dia 15.00mm -25°C~85°C 2 Terminations High Voltage Through Hole Radial, Disc
DEBB33A682KB3B Overview
A 0.591Dia 15.00mm size/dimension program is available for this device.Temperature coefficient of resistance consists of the change in electrical resistance of a substance with respect to each degree change in temperature, and it is B.This device can operate on voltage - Rated DC of 1kV.There is no lead pitch on capacitors, and it is simply the distance (spacing) between adjacent threads.
DEBB33A682KB3B Features
a size/dimension of 0.591Dia 15.00mm
with B being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 1kV