DEBB33F222KB3B
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DEBB33F222KB3B
Manufacturer
Murata Electronics
Package / Case
Radial, Disc
Datasheet
Download
Description
CAP CER 2200PF 3.15KV RADIAL
Manufacturer :
Murata Electronics
Product Category :
Ceramic Capacitors
Temperature Characteristics Code :
B
Size / Dimension :
0.512Dia 13.00mm
Rated (DC) Voltage (URdc) :
3150V
Mounting Type :
Through Hole
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
Voltage - Rated DC :
3.15kV
Number of Terminations :
2
Lead Diameter :
600 µm
Lead Pitch :
7.5mm
Operating Temperature :
-25°C~85°C
Series :
DEB
Height Seated (Max) :
0.630 16.00mm
Tolerance :
±10%
Packaging :
Bulk
Terminal Shape :
Wire
Depth :
6mm
Lead/Base Style :
Formed Leads
ECCN Code :
EAR99
RoHS Status :
RoHS Compliant
Applications :
GENERAL PURPOSE
Size Code :
Temperature Coefficient :
B
Package / Case :
Radial, Disc
Length :
13mm
Lead Style :
Formed Leads
Multilayer :
yes
Composition :
Ceramic
Mount :
Through Hole
Capacitance :
2200pF
HTS Code :
Pbfree Code :
yes
Termination :
Radial
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Feature :
High Voltage
Datasheets
DEBB33F222KB3B
Murata Electronics DEBB33F222KB3B
DEB 2200pF Ceramic Capacitor ±10% B 0.512Dia 13.00mm -25°C~85°C 2 Terminations High Voltage Through Hole Radial, Disc
DEBB33F222KB3B Overview
Using this device, the program has a size/dimension of 0.512Dia 13.00mm.This coefficient equals B indicates that a substance's electrical resistance changes with temperature per degree change.The voltage - Rated DC of 3.15kV allows it to function.Ceramic capacitor is the distance between adjacent threads that determines the lead pCeramic capacitorch of a capacCeramic capacitoror.
DEBB33F222KB3B Features
a size/dimension of 0.512Dia 13.00mm
with B being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 3.15kV