APTM50DDA10T3G
Mfr.Part #
APTM50DDA10T3G
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
SP3
Description
MOSFET 2N-CH 500V 37A SP3
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Transistors - FETs, MOSFETs - Arrays
Operating Mode :
ENHANCEMENT MODE
Number of Terminations :
25
Terminal Position :
UPPER
Power Dissipation :
312W
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Transistor Application :
SWITCHING
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
96nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
4367pF @ 25V
Drain to Source Voltage (Vdss) :
500V
Radiation Hardening :
No
DS Breakdown Voltage-Min :
500V
Number of Pins :
3
Turn On Delay Time :
15 ns
Terminal Form :
UNSPECIFIED
Published :
Avalanche Energy Rating (Eas) :
1600 mJ
Mounting Type :
Chassis Mount
Pulsed Drain Current-Max (IDM) :
140A
ECCN Code :
EAR99
Rise Time :
21ns
Transistor Element Material :
SILICON
Max Power Dissipation :
312W
Number of Elements :
2
Operating Temperature :
-40°C~150°C TJ
Gate to Source Voltage (Vgs) :
30V
Case Connection :
Isolated
Pin Count :
25
Continuous Drain Current (ID) :
37A
Packaging :
Bulk
Additional Feature :
AVALANCHE RATED
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
120m Ω @ 18.5A, 10V
FET Feature :
Standard
Terminal Finish :
TIN SILVER COPPER
Factory Lead Time :
36 Weeks
FET Technology :
METAL-OXIDE SEMICONDUCTOR
Turn-Off Delay Time :
73 ns
Vgs(th) (Max) @ Id :
5V @ 1mA