APTM20TDUM16PG
Mfr.Part #
APTM20TDUM16PG
Package / Case
SP6
Description
MOSFET 6N-CH 200V 104A SP6-P
Product Category :
Transistors - FETs, MOSFETs - Arrays
Pin Count :
21
Drain to Source Voltage (Vdss) :
200V
Terminal Form :
UNSPECIFIED
JESD-30 Code :
R-XUFM-X21
Number of Pins :
6
Avalanche Energy Rating (Eas) :
3000 mJ
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
19m Ω @ 52A, 10V
Reach Compliance Code :
Unknown
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Continuous Drain Current (ID) :
104A
Number of Terminations :
21
Power Dissipation :
390W
Qualification Status :
Not Qualified
Transistor Element Material :
SILICON
ECCN Code :
EAR99
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
140nC @ 10V
Vgs(th) (Max) @ Id :
5V @ 2.5mA
Drain-source On Resistance-Max :
0.019Ohm
Max Power Dissipation :
390W
Number of Elements :
6
Transistor Application :
SWITCHING
Mounting Type :
Chassis Mount
Operating Mode :
ENHANCEMENT MODE
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
7220pF @ 25V
Packaging :
Bulk
FET Type :
6 N-Channel (3-Phase Bridge)
Gate to Source Voltage (Vgs) :
30V
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Additional Feature :
AVALANCHE RATED
Terminal Position :
UPPER
Operating Temperature :
-40°C~150°C TJ
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
DS Breakdown Voltage-Min :
200V
Configuration :
3 BANKS, COMMON SOURCE, 2 ELEMENTS WITH BUILT-IN DIODE
Package / Case :
SP6
FET Technology :
METAL-OXIDE SEMICONDUCTOR
FET Feature :
Standard
RoHS Compliant
Datasheets
APTM20TDUM16PG
Microsemi APTM20TDUM16PG
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • EPC
    GANFET 2NCH 120V 3.4A DIE
  • EPC
    GAN TRANS SYMMETRICAL HALF BRIDG
  • ROHM Semiconductor
    MOSFET 2N-CH 1200V 300A
  • Toshiba Electronic Devices and Storage Corporation
    MOSFET 2 N-CHANNEL 20V 250MA US6
  • Diodes Incorporated
    MOSFET N/P-CH 20V SOT26