APTM120DU29TG
Mfr.Part #
APTM120DU29TG
Package / Case
SP4
Description
MOSFET 2N-CH 1200V 34A SP4
Product Category :
Transistors - FETs, MOSFETs - Arrays
Vgs(th) (Max) @ Id :
5V @ 5mA
RoHS Compliant
JESD-609 Code :
e1
Transistor Application :
SWITCHING
FET Feature :
Standard
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Number of Elements :
2
Additional Feature :
AVALANCHE RATED
Terminal Finish :
TIN SILVER COPPER
Qualification Status :
Not Qualified
FET Technology :
METAL-OXIDE SEMICONDUCTOR
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
348m Ω @ 17A, 10V
Number of Terminations :
12
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
374nC @ 10V
Pulsed Drain Current-Max (IDM) :
136A
Reach Compliance Code :
Unknown
Pin Count :
12
Power Dissipation :
780W
Drain to Source Voltage (Vdss) :
1200V 1.2kV
Operating Mode :
ENHANCEMENT MODE
FET Type :
2 N-Channel (Dual)
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
10300pF @ 25V
Package / Case :
SP4
UNSPECIFIED
Packaging :
Bulk
Gate to Source Voltage (Vgs) :
30V
Operating Temperature :
-40°C~150°C TJ
Max Power Dissipation :
780W
Transistor Element Material :
SILICON
Mounting Type :
Chassis Mount
Continuous Drain Current (ID) :
34A
Number of Pins :
4
Published :
Avalanche Energy Rating (Eas) :
3000 mJ
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Datasheets
APTM120DU29TG
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • EPC
    GANFET 2NCH 120V 3.4A DIE
  • EPC
    GAN TRANS SYMMETRICAL HALF BRIDG
  • ROHM Semiconductor
    MOSFET 2N-CH 1200V 300A
  • Toshiba Electronic Devices and Storage Corporation
    MOSFET 2 N-CHANNEL 20V 250MA US6
  • Diodes Incorporated
    MOSFET N/P-CH 20V SOT26