226SML063MD8
Mfr.Part #
226SML063MD8
Description
CAP ALUM 22UF 20% 63V SMD
Aluminum Electrolytic Capacitors
Polarity :
POLARIZED
Leakage Current :
0.01386 mA
Ripple Current :
120 mA
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Reach Compliance Code :
Compliant
Rated (DC) Voltage (URdc) :
63 V
yes
Negative Tolerance :
20%
Package Shape :
CYLINDRICAL PACKAGE
Capacitance :
22 µF
Mounting Feature :
Surface Mount
Number of Terminals :
2
Tan Delta :
0.12
Size Code :
Positive Tolerance :
20%
Terminal Shape :
Flat
ESR :
9043 mΩ
Datasheets
226SML063MD8
Cornell Dubilier Electronics 226SML063MD8
22 µF Capacitor 120 mA