226SML016MD4
Mfr.Part #
226SML016MD4
Description
CAP ALUM 22UF 20% 16V SMD
Leakage Current :
0.01056mA
Height Seated (Max) :
0.217 5.50mm
Life (Hours) :
2000 hours
Rated (DC) Voltage (URdc) :
16V
Radial, Can - SMD
Ripple Current @ High Frequency :
45mA @ 100kHz
Applications :
GENERAL PURPOSE
Voltage - Rated :
16V
Packaging :
Bulk
Surface Mount Land Size :
0.169Lx0.169W 4.30mmx4.30mm
ESR (Equivalent Series Resistance) :
12.057Ohm @ 120Hz
Matte Tin (Sn)
Size Code :
Tan Delta :
0.2
Published :
Length :
5mm
Tolerance :
±20%
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Ripple Current @ Low Frequency :
30mA @ 120Hz
Size / Dimension :
0.157Dia 4.00mm
Series :
SML
Capacitance :
22µF
Ripple Current :
30mA
Width :
4mm
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Datasheets
226SML016MD4
Cornell Dubilier Electronics 226SML016MD4
SML 22μF Capacitor ±20% Bulk Surface Mount 30mA 0.157Dia 4.00mm -40°C~85°C Polar Radial, Can - SMD