226SAK050M
Mfr.Part #
226SAK050M
Package / Case
Radial, Can
Description
CAP ALUM 22UF 20% 50V RADIAL
Size / Dimension :
0.197Dia 5.00mm
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Applications :
GENERAL PURPOSE
Life (Hours) :
2000 hours
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
ESR (Equivalent Series Resistance) :
9.043Ohm @ 120Hz
yes
Height Seated (Max) :
0.413 10.50mm
Lead Spacing :
0.079 2.00mm
Published :
Lead Pitch :
2.0066mm
Voltage - Rated :
50V
Terminal Shape :
Wire
Package / Case :
Radial, Can
Leakage Current :
0.033mA
Ripple Current @ Low Frequency :
90mA @ 120Hz
Factory Lead Time :
22 Weeks
Packaging :
Bulk
Rated (DC) Voltage (URdc) :
50V
Ripple Current @ High Frequency :
180mA @ 10kHz
Tolerance :
±20%
Capacitance :
22µF
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Ripple Current :
90mA
Series :
SAK
Polarization :
Polar
Tan Delta :
0.12
Datasheets
226SAK050M
Cornell Dubilier Electronics 226SAK050M
SAK 22μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 90mA 0.197Dia 5.00mm -40°C~85°C Polar 2.0066mm Radial, Can