226SMH016M
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
226SMH016M
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
Package / Case
Radial, Can - SMD
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 22UF 20% 16V SMD
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Size / Dimension :
0.197Dia 5.00mm
Ripple Current :
39mA
Lifetime @ Temp :
1000 Hrs @ 105°C
Leakage Current :
0.00352mA
Package / Case :
Radial, Can - SMD
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mounting Type :
Surface Mount
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Tan Delta :
0.2
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Size Code :
ESR (Equivalent Series Resistance) :
15.07Ohm @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency :
58.5mA @ 100kHz
Pbfree Code :
yes
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
JESD-609 Code :
e3
Number of Terminations :
2
Applications :
GENERAL PURPOSE
Ripple Current @ Low Frequency :
39mA @ 120Hz
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Life (Hours) :
1000 hours
Published :
Series :
SMH
Tolerance :
±20%
Surface Mount Land Size :
0.209Lx0.209W 5.30mmx5.30mm
Factory Lead Time :
22 Weeks
Voltage - Rated DC :
16V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Capacitance :
22µF
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
ECCN Code :
EAR99
Height Seated (Max) :
0.217 5.50mm
Terminal Shape :
Flat
Diameter :
5mm
Polarization :
Polar
Mount :
Surface Mount
Datasheets
226SMH016M
Cornell Dubilier Electronics 226SMH016M
SMH 22μF Capacitor ±20% Tape & Reel (TR) Surface Mount 39mA 0.197Dia 5.00mm -55°C~105°C Polar Radial, Can - SMD