226SML025MD5
Mfr.Part #
226SML025MD5
Description
CAP ALUM 22UF 20% 25V SMD
Aluminum Electrolytic Capacitors
Voltage - Rated DC :
25V
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Height :
5.4mm
Mount :
PCB, Surface Mount
Tan Delta :
0.14
Size / Dimension :
0.197Dia 5.00mm
Number of Pins :
Ripple Current :
38mA
Capacitance :
22µF
Series :
SML
Height Seated (Max) :
0.217 5.50mm
Tolerance :
±20%
ESR (Equivalent Series Resistance) :
12.06Ohm @ 120Hz
Packaging :
Bulk
Leakage Current :
0.0165mA
Termination :
SMD/SMT
Surface Mount Land Size :
0.209Lx0.209W 5.30mmx5.30mm
Dielectric Material :
Aluminium
REACH SVHC :
No SVHC
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Ripple Current @ High Frequency :
57mA @ 100kHz
Life (Hours) :
2000 hours
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Terminal Shape :
Flat
Ripple Current (AC) :
41mA
Ripple Current @ Low Frequency :
38mA @ 120Hz
Diameter :
5mm
Datasheets
226SML025MD5
Cornell Dubilier Electronics 226SML025MD5
SML 22μF Capacitor ±20% Bulk Surface Mount 38mA 0.197Dia 5.00mm -40°C~85°C Polar Radial, Can - SMD