226CKS450MNV
Mfr.Part #
226CKS450MNV
Description
CAP ALUM 22UF 20% 450V RADIAL
Size / Dimension :
0.492Dia 12.50mm
Life (Hours) :
2000 hours
ECCN Code :
EAR99
Ripple Current @ High Frequency :
378mA @ 100kHz
Mount :
PCB, Through Hole
Operating Temperature :
-25°C~85°C
Published :
Lead Pitch :
5.0038mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Ripple Current :
210mA
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Leakage Current :
0.337mA
Terminal Pitch :
5mm
Tan Delta :
0.2
Ripple Current @ Low Frequency :
210mA @ 120Hz
Applications :
GENERAL PURPOSE
JESD-609 Code :
e3
Capacitance :
22µF
Terminal Shape :
Wire
Number of Terminations :
2
Tolerance :
±20%
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
ESR (Equivalent Series Resistance) :
15.071Ohm @ 120Hz
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Mounting Type :
Through Hole
Diameter :
13mm
Height Seated (Max) :
1.043 26.50mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Voltage - Rated DC :
450V
Packaging :
Bulk
Height :
26mm
Datasheets
226CKS450MNV
Cornell Dubilier Electronics 226CKS450MNV
CKS 22μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 210mA 0.492Dia 12.50mm -25°C~85°C Polar 5.0038mm Radial, Can