226CKH050M
Mfr.Part #
226CKH050M
Description
CAP ALUM 22UF 20% 50V RADIAL
22 Weeks
Voltage - Rated DC :
50V
Height Seated (Max) :
0.492 12.50mm
Dielectric Material :
Aluminium
Ripple Current :
80mA
Tan Delta :
0.1
Lead Free :
Lead Free
Ripple Current @ Low Frequency :
80mA @ 120Hz
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
REACH SVHC :
No SVHC
Lead Pitch :
2.0066mm
Height :
11mm
ESR (Equivalent Series Resistance) :
7.536Ohm @ 120Hz
JESD-609 Code :
e3
Number of Pins :
2
Ripple Current @ High Frequency :
184mA @ 100kHz
Lead Spacing :
0.079 2.00mm
Mount :
PCB, Through Hole
Series :
CKH
Leakage Current :
0.033mA
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 105°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Diameter :
5mm
Tolerance :
±20%
Size / Dimension :
0.197Dia 5.00mm
Capacitance :
22µF
Datasheets
226CKH050M
Cornell Dubilier Electronics 226CKH050M
CKH 22μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 80mA 0.197Dia 5.00mm -40°C~105°C Polar 2.0066mm Radial, Can