226CKE063M
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
226CKE063M
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
Package / Case
Radial, Can
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 22UF 20% 63V RADIAL
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Tan Delta :
0.1
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Lead Pitch :
2.0066mm
Ripple Current @ Low Frequency :
80mA @ 120Hz
Packaging :
Bulk
Size / Dimension :
0.197Dia 5.00mm
Lead Spacing :
0.079 2.00mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Tolerance :
±20%
Ripple Current @ High Frequency :
184mA @ 100kHz
Mount :
Through Hole
Height Seated (Max) :
0.492 12.50mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Voltage - Rated :
63V
Terminal Shape :
Wire
Applications :
GENERAL PURPOSE
Capacitance :
22µF
Mounting Type :
Through Hole
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Rated (DC) Voltage (URdc) :
63V
Number of Terminations :
2
ESR (Equivalent Series Resistance) :
6.7822Ohm @ 120Hz
JESD-609 Code :
e3
Factory Lead Time :
22 Weeks
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 105°C
Polarization :
Polar
Published :
Life (Hours) :
2000 hours
Pbfree Code :
yes
Package / Case :
Radial, Can
Ripple Current :
80mA
Leakage Current :
0.04158mA
Series :
CKE
ECCN Code :
EAR99
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Datasheets
226CKE063M
Cornell Dubilier Electronics 226CKE063M
CKE 22μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 80mA 0.197Dia 5.00mm -40°C~105°C Polar 2.0066mm Radial, Can