226CKR063M
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
226CKR063M
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
Package / Case
Radial, Can
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 22UF 20% 63V RADIAL
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Terminal Shape :
Wire
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Ripple Current :
130mA
Tan Delta :
0.1
REACH SVHC :
No SVHC
Life (Hours) :
2000 hours
Tolerance :
±20%
Height Seated (Max) :
0.492 12.50mm
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-40°C~85°C
HTS Code :
Package / Case :
Radial, Can
Lead Spacing :
0.098 2.50mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Series :
CKR
Height :
11mm
ESR (Equivalent Series Resistance) :
7.536Ohm @ 120Hz
Diameter :
6.3mm
Lead Free :
Lead Free
Pbfree Code :
yes
Published :
Size / Dimension :
0.248Dia 6.30mm
Mount :
Through Hole
Number of Terminations :
2
Capacitance :
22µF
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Ripple Current @ High Frequency :
299mA @ 100kHz
Leakage Current :
0.04158mA
ECCN Code :
EAR99
Factory Lead Time :
22 Weeks
Voltage - Rated DC :
63V
Packaging :
Bulk
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Lead Pitch :
2.4892mm
Ripple Current @ Low Frequency :
130mA @ 120Hz
Polarization :
Polar
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Terminal Pitch :
2.5mm
Dielectric Material :
Aluminium
Datasheets
226CKR063M
Cornell Dubilier Electronics 226CKR063M
CKR 22μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 130mA 0.248Dia 6.30mm -40°C~85°C Polar 2.4892mm Radial, Can