226CKR100M
Mfr.Part #
226CKR100M
Description
CAP ALUM 22UF 20% 100V RADIAL
Voltage - Rated DC :
100V
Tolerance :
±20%
Ripple Current :
155mA
Capacitance :
22µF
Ripple Current @ Low Frequency :
155mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency :
356.5mA @ 100kHz
ECCN Code :
EAR99
Lead Free :
Lead Free
Leakage Current :
0.066mA
GENERAL PURPOSE
Terminal Pitch :
3.5mm
Published :
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Size / Dimension :
0.315Dia 8.00mm
Tan Delta :
0.08
Height :
11.5mm
Lead Pitch :
3.5052mm
Series :
CKR
ESR (Equivalent Series Resistance) :
6.0286Ohm @ 120Hz
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Lead Spacing :
0.138 3.50mm
Diameter :
8mm
Height Seated (Max) :
0.512 13.00mm
Datasheets
226CKR100M
Cornell Dubilier Electronics 226CKR100M
CKR 22μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 155mA 0.315Dia 8.00mm -40°C~85°C Polar 3.5052mm Radial, Can