226CKE100M
Mfr.Part #
226CKE100M
Description
CAP ALUM 22UF 20% 100V RADIAL
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency :
95mA @ 120Hz
Published :
Lead Pitch :
2.4892mm
Size / Dimension :
0.248Dia 6.30mm
Leakage Current :
0.066mA
Height Seated (Max) :
0.492 12.50mm
Operating Temperature :
-40°C~105°C
ESR (Equivalent Series Resistance) :
6.029Ohm @ 120Hz
Series :
CKE
Ripple Current @ High Frequency :
218.5mA @ 100kHz
Diameter :
500μm
Ripple Current :
95mA
Tolerance :
±20%
Dissipation Factor :
0.08 %
Package / Case :
Radial, Can
Voltage - Rated DC :
100V
Lead Spacing :
0.098 2.50mm
Mount :
PCB, Through Hole
Capacitance :
22µF
Applications :
GENERAL PURPOSE
Lead Length :
15mm
Datasheets
226CKE100M
Cornell Dubilier Electronics 226CKE100M
CKE 22μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 95mA 0.248Dia 6.30mm -40°C~105°C Polar 2.4892mm Radial, Can