226CKE160MLN
Mfr.Part #
226CKE160MLN
Description
CAP ALUM 22UF 20% 160V RADIAL
Height Seated (Max) :
0.551 14.00mm
ESR (Equivalent Series Resistance) :
11.304Ohm @ 120Hz
Capacitance :
22µF
Leakage Current :
0.1456mA
Ripple Current @ High Frequency :
270mA @ 100kHz
Size / Dimension :
0.394Dia 10.00mm
Lead Pitch :
5.0038mm
Series :
CKE
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Ripple Current :
150mA
Voltage - Rated :
160V
Tan Delta :
0.15
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 105°C
Rated (DC) Voltage (URdc) :
160V
Tolerance :
±20%
Operating Temperature :
-25°C~105°C
Ripple Current @ Low Frequency :
150mA @ 120Hz
Datasheets
226CKE160MLN
Cornell Dubilier Electronics 226CKE160MLN
CKE 22μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 150mA 0.394Dia 10.00mm -25°C~105°C Polar 5.0038mm Radial, Can