226CKE250MLU
Mfr.Part #
226CKE250MLU
Description
CAP ALUM 22UF 20% 250V RADIAL
Height Seated (Max) :
0.846 21.50mm
Capacitance :
22µF
Operating Temperature :
-25°C~105°C
Ripple Current @ Low Frequency :
180mA @ 120Hz
Life (Hours) :
2000 hours
Voltage - Rated :
250V
Lead Pitch :
5.0038mm
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension :
0.394Dia 10.00mm
Tan Delta :
0.15
ESR (Equivalent Series Resistance) :
11.304Ohm @ 120Hz
Wire
Rated (DC) Voltage (URdc) :
250V
Series :
CKE
Ripple Current @ High Frequency :
324mA @ 100kHz
Tolerance :
±20%
Ripple Current :
180mA
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Leakage Current :
0.205mA
Datasheets
226CKE250MLU
Cornell Dubilier Electronics 226CKE250MLU
CKE 22μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 180mA 0.394Dia 10.00mm -25°C~105°C Polar 5.0038mm Radial, Can