226CKH100M
Mfr.Part #
226CKH100M
Description
CAP ALUM 22UF 20% 100V RADIAL
Leakage Current :
0.066mA
Ripple Current @ Low Frequency :
150mA @ 120Hz
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 105°C
Lead Spacing :
0.138 3.50mm
2000 hours
Length :
11.5mm
Tan Delta :
0.08
Polar
Lead Free :
Lead Free
Mount :
PCB, Through Hole
Lead Pitch :
3.5052mm
Ripple Current @ High Frequency :
345mA @ 100kHz
Voltage - Rated DC :
100V
Height Seated (Max) :
0.512 13.00mm
ESR (Equivalent Series Resistance) :
6.029Ohm @ 120Hz
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Series :
CKH
Size / Dimension :
0.315Dia 8.00mm
Capacitance :
22µF
Tolerance :
±20%
Diameter :
8mm
Ripple Current :
150mA
Terminal Pitch :
3.5mm
Datasheets
226CKH100M
Cornell Dubilier Electronics 226CKH100M
CKH 22μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 150mA 0.315Dia 8.00mm -40°C~105°C Polar 3.5052mm Radial, Can