226CKS400MTJG
Mfr.Part #
226CKS400MTJG
Description
CAP ALUM 22UF 20% 400V RADIAL
Applications :
Bypass, Decoupling
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Ripple Current @ Low Frequency :
210mA @ 120Hz
Height Seated (Max) :
0.846 21.50mm
Tolerance :
±20%
Ripple Current @ High Frequency :
378mA @ 100kHz
ESR (Equivalent Series Resistance) :
18.0858Ohm @ 120Hz
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Size / Dimension :
0.492Dia 12.50mm
Polarization :
Polar
Voltage - Rated :
400V
Capacitance :
22µF
Operating Temperature :
-25°C~85°C
Datasheets
226CKS400MTJG
Cornell Dubilier Electronics 226CKS400MTJG
CKS 22μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 0.492Dia 12.50mm -25°C~85°C Polar Radial, Can