226CKS400M
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
226CKS400M
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
Package / Case
Radial, Can
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 22UF 20% 400V RADIAL
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Lead Pitch :
5.0038mm
ECCN Code :
EAR99
Dissipation Factor :
0.2 %
Life (Hours) :
2000 hours
Mount :
PCB, Through Hole
Terminal Shape :
Wire
Applications :
GENERAL PURPOSE
Capacitance :
22µF
Mounting Type :
Through Hole
Factory Lead Time :
22 Weeks
Packaging :
Bulk
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature :
-25°C~85°C
Diameter :
800μm
Package / Case :
Radial, Can
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Size / Dimension :
0.492Dia 12.50mm
Ripple Current @ High Frequency :
378mA @ 100kHz
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Published :
Lead Length :
15mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Pbfree Code :
yes
Ripple Current :
210mA
Series :
CKS
Ripple Current @ Low Frequency :
210mA @ 120Hz
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Height Seated (Max) :
1.043 26.50mm
Number of Terminations :
2
Leakage Current :
0.304mA
Polarization :
Polar
Voltage - Rated DC :
400V
JESD-609 Code :
e3
ESR (Equivalent Series Resistance) :
15.071Ohm @ 120Hz
Tan Delta :
0.2
Height :
25mm
Tolerance :
±20%
Datasheets
226CKS400M
Cornell Dubilier Electronics 226CKS400M
CKS 22μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 210mA 0.492Dia 12.50mm -25°C~85°C Polar 5.0038mm Radial, Can