226CKS350M
Mfr.Part #
226CKS350M
Description
CAP ALUM 22UF 20% 350V RADIAL
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Mount :
PCB, Through Hole
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Capacitance :
22µF
Tan Delta :
0.2
Ripple Current @ Low Frequency :
210mA @ 120Hz
Height Seated (Max) :
0.846 21.50mm
Leakage Current :
0.271mA
Height :
20mm
Diameter :
800μm
Size / Dimension :
0.492Dia 12.50mm
Published :
Ripple Current @ High Frequency :
378mA @ 100kHz
Series :
CKS
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature :
-25°C~85°C
Dissipation Factor :
0.2 %
Lead Pitch :
5.0038mm
Ripple Current :
210mA
2
Lead Length :
15mm
Tolerance :
±20%
Voltage - Rated DC :
350V
JESD-609 Code :
e3
ESR (Equivalent Series Resistance) :
15.071Ohm @ 120Hz
Datasheets
226CKS350M
Cornell Dubilier Electronics 226CKS350M
CKS 22μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 210mA 0.492Dia 12.50mm -25°C~85°C Polar 5.0038mm Radial, Can