226CKS160M
Mfr.Part #
226CKS160M
Description
CAP ALUM 22UF 20% 160V RADIAL
Operating Temperature :
-25°C~85°C
Size / Dimension :
0.394Dia 10.00mm
Terminal Shape :
Wire
JESD-609 Code :
e3
Diameter :
500μm
Height :
16mm
ESR (Equivalent Series Resistance) :
15.071Ohm @ 120Hz
Tolerance :
±20%
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Voltage - Rated DC :
160V
Capacitance :
22µF
Height Seated (Max) :
0.689 17.50mm
Ripple Current :
172mA
Ripple Current @ Low Frequency :
172mA @ 120Hz
Leakage Current :
0.1456mA
Series :
CKS
Mount :
PCB, Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Lead Length :
15mm
Lead Pitch :
5.0038mm
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
yes
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Dissipation Factor :
0.15 %
Datasheets
226CKS160M
Cornell Dubilier Electronics 226CKS160M
CKS 22μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 172mA 0.394Dia 10.00mm -25°C~85°C Polar 5.0038mm Radial, Can