226CKS100M
Mfr.Part #
226CKS100M
Description
CAP ALUM 22UF 20% 100V RADIAL
Aluminum Electrolytic Capacitors
Lead Length :
15mm
Lead Pitch :
2.4892mm
Capacitance :
22µF
Mount :
PCB, Through Hole
Ripple Current @ Low Frequency :
135mA @ 120Hz
JESD-609 Code :
e3
Height Seated (Max) :
0.492 12.50mm
Terminal Pitch :
2.5mm
Size / Dimension :
0.248Dia 6.30mm
Operating Temperature :
-40°C~85°C
ESR (Equivalent Series Resistance) :
6.029Ohm @ 120Hz
Ripple Current :
135mA
Voltage - Rated DC :
100V
Series :
CKS
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Dissipation Factor :
0.08 %
Diameter :
500μm
22 Weeks
Ripple Current @ High Frequency :
310.5mA @ 100kHz
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Height :
11mm
Leakage Current :
0.066mA
Lead Spacing :
0.098 2.50mm
Tolerance :
±20%
Datasheets
226CKS100M
Cornell Dubilier Electronics 226CKS100M
CKS 22μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 135mA 0.248Dia 6.30mm -40°C~85°C Polar 2.4892mm Radial, Can