226CKS063M
Mfr.Part #
226CKS063M
Description
CAP ALUM 22UF 20% 63V RADIAL
Aluminum Electrolytic Capacitors
Termination :
Radial
Ripple Current :
110mA
ESR (Equivalent Series Resistance) :
7.536Ohm @ 120Hz
Terminal Pitch :
2mm
Size / Dimension :
0.197Dia 5.00mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Dissipation Factor :
0.1 %
Lead Spacing :
0.079 2.00mm
Tan Delta :
0.1
Ripple Current @ High Frequency :
264.5mA @ 100kHz
Height Seated (Max) :
0.492 12.50mm
Series :
CKS
Applications :
Bypass, Decoupling
Diameter :
500μm
Lead Length :
15mm
Tolerance :
±20%
Height :
11mm
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Leakage Current :
0.04158mA
Voltage - Rated DC :
63V
yes
JESD-609 Code :
e3
ALUMINUM (WET)
Lead Free :
Lead Free
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Lead Pitch :
500μm
Ripple Current @ Low Frequency :
115mA @ 120Hz
Capacitance :
22µF
Datasheets
226CKS063M
Cornell Dubilier Electronics 226CKS063M
CKS 22μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 110mA 0.197Dia 5.00mm -40°C~85°C Polar 500μm Radial, Can