10BJ85CA
Mfr.Part #
10BJ85CA
Manufacturer
Eaton-Electronics Division
Description
TVS DIODE 85VWM 137VC SMB
Manufacturer :
Eaton-Electronics Division
Product Category :
Power - Peak Pulse :
1000W (1kW)
Applications :
Telecom
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
85V
Mounting Type :
Surface Mount
Product Type :
TVS Diodes
Package :
Tape and Reel (TR)
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
7.3A
Capacitance @ Frequency :
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
137V
Voltage - Breakdown (Min) :
94.4V
Product Status :
Active
SMB
Series :
10BJ
Bidirectional Channels :
1
Type :
Zener
Operating Temperature :
-55°C ~ 150°C (TJ)