10BJ11CA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
10BJ11CA
Manufacturer
Eaton-Electronics Division
Package / Case
DO-214AA, SMB
Datasheet
Download
Description
TVS DIODE 11VWM 18.2VC SMB
Manufacturer :
Eaton-Electronics Division
Product Category :
Power Line Protection :
No
Capacitance @ Frequency :
Bidirectional Channels :
1
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
18.2V
Supplier Device Package :
SMB
Package :
Tape and Reel (TR)
Power - Peak Pulse :
1000W (1kW)
Package / Case :
DO-214AA, SMB
Series :
10BJ
Mounting Type :
Surface Mount
Voltage - Breakdown (Min) :
12.2V
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
55A
Clamping Voltage :
18.2 V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
11V
Type :
Zener
Polarity :
Bidirectional
Product Type :
TVS Diodes
Applications :
Telecom
Operating Temperature :
-55°C ~ 150°C (TJ)