10BJ150CA
Mfr.Part #
10BJ150CA
Description
TVS DIODE 150VWM 243VC SMB
Operating Temperature :
-55°C ~ 150°C (TJ)
Capacitance @ Frequency :
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
150V
Zener
Bidirectional Channels :
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
4.2A
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
243V
Power - Peak Pulse :
1000W (1kW)
Voltage - Breakdown (Min) :
167V
Clamping Voltage :
243 V