10BJ100A
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
10BJ100A
Manufacturer
Eaton-Electronics Division
Package / Case
DO-214AA, SMB
Datasheet
Download
Description
TVS DIODE 100VWM 162VC SMB
Manufacturer :
Eaton-Electronics Division
Product Category :
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
6.2A
Applications :
Telecom
Power - Peak Pulse :
1000W (1kW)
Package / Case :
DO-214AA, SMB
Voltage - Breakdown (Min) :
111V
Product Type :
TVS Diodes
Capacitance @ Frequency :
Unidirectional Channels :
1
Type :
Zener
Series :
10BJ
Power Line Protection :
No
Operating Temperature :
-55°C ~ 150°C (TJ)
Clamping Voltage :
162 V
Supplier Device Package :
SMB
Polarity :
Unidirectional
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
100V
Mounting Type :
Surface Mount
Product Status :
Active
Package :
Tape and Reel (TR)
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
162V