10BJ150A
Mfr.Part #
10BJ150A
Description
TVS DIODE 150VWM 243VC SMB
Clamping Voltage :
243 V
Voltage - Breakdown (Min) :
167V
Product Type :
TVS Diodes
Series :
10BJ
Product Status :
Active
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
150V
Power - Peak Pulse :
1000W (1kW)
Polarity :
Unidirectional
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
243V
Package :
Tape and Reel (TR)
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C ~ 150°C (TJ)
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
4.2A