10BJ78CA
Mfr.Part #
10BJ78CA
Manufacturer
Eaton-Electronics Division
Description
TVS DIODE 78VWM 126VC SMB
Manufacturer :
Eaton-Electronics Division
SMB
Clamping Voltage :
126 V
Voltage - Breakdown (Min) :
86.7V
Package / Case :
DO-214AA, SMB
Product Type :
TVS Diodes
Package :
Surface Mount
Bidirectional Channels :
1
Power Line Protection :
No
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
126V
Power - Peak Pulse :
1000W (1kW)
Polarity :
Bidirectional
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
78V
Product Status :
Active
Type :
Zener
Capacitance @ Frequency :
Applications :
Telecom
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
7.9A
Series :
10BJ
Operating Temperature :
-55°C ~ 150°C (TJ)