10BJ75CA
Mfr.Part #
10BJ75CA
Manufacturer
Eaton-Electronics Division
Description
TVS DIODE 75VWM 121VC SMB
Manufacturer :
Eaton-Electronics Division
Product Category :
Operating Temperature :
-55°C ~ 150°C (TJ)
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
121V
Capacitance @ Frequency :
Series :
10BJ
Supplier Device Package :
SMB
Power - Peak Pulse :
1000W (1kW)
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
8.3A
Mounting Type :
Surface Mount
Type :
Zener
Product Status :
Active
Package :
Tape and Reel (TR)
Product Type :
TVS Diodes
Package / Case :
DO-214AA, SMB
Power Line Protection :
No
Applications :
Telecom
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
75V
Bidirectional Channels :
1
Voltage - Breakdown (Min) :
83.3V