10BJ54CA
Mfr.Part #
10BJ54CA
Manufacturer
Eaton-Electronics Division
Description
TVS DIODE 54VWM 87.1VC SMB
Manufacturer :
Eaton-Electronics Division
Product Category :
Maximum Operating Temperature :
+ 150 C
Package / Case :
DO-214AA, SMB
Series :
10BJ
Power - Peak Pulse :
1000W (1kW)
Power Line Protection :
No
Termination Style :
SMD/SMT
Clamping Voltage :
87.1 V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
54V
Working Voltage :
54 V
Type :
Zener
Surface Mount
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Package :
Tape and Reel (TR)
Polarity :
Bidirectional
Applications :
Telecom
Voltage - Breakdown (Min) :
60V
Operating Temperature :
-55°C ~ 150°C (TJ)
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
11.5A
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
87.1V
Number of Channels :
1 Channel
Bidirectional Channels :
1
Breakdown Voltage :
60 V