10BJ51CA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
10BJ51CA
Manufacturer
Eaton-Electronics Division
Package / Case
DO-214AA, SMB
Datasheet
Download
Description
TVS DIODE 51VWM 82.4VC SMB
Manufacturer :
Eaton-Electronics Division
Product Category :
Series :
10BJ
Applications :
Telecom
Operating Temperature :
-55°C ~ 150°C (TJ)
Package :
Tape and Reel (TR)
Capacitance @ Frequency :
Product Type :
TVS Diodes
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
82.4V
Power Line Protection :
No
Clamping Voltage :
82.4 V
Product Status :
Active
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
12.2A
Package / Case :
DO-214AA, SMB
Type :
Zener
Power - Peak Pulse :
1000W (1kW)
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
51V
Polarity :
Bidirectional
Bidirectional Channels :
1
Supplier Device Package :
SMB
Mounting Type :
Surface Mount
Voltage - Breakdown (Min) :
56.7V