10BJ48CA
Mfr.Part #
10BJ48CA
Manufacturer
Eaton-Electronics Division
Description
TVS DIODE 48VWM 77.4VC SMB
Manufacturer :
Eaton-Electronics Division
Product Category :
Bidirectional Channels :
1
Power Line Protection :
No
Product Type :
TVS Diodes
Applications :
Telecom
Polarity :
Bidirectional
Package / Case :
DO-214AA, SMB
Capacitance @ Frequency :
Product Status :
Active
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
48V
Operating Temperature :
-55°C ~ 150°C (TJ)
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
77.4V
Voltage - Breakdown (Min) :
53.3V
Power - Peak Pulse :
1000W (1kW)
Package :
Tape and Reel (TR)
Series :
10BJ
Type :
Zener
SMB
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
13A
Clamping Voltage :
77.4 V