10BJ43CA
Mfr.Part #
10BJ43CA
Manufacturer
Eaton-Electronics Division
Description
TVS DIODE 43VWM 69.4VC SMB
Manufacturer :
Eaton-Electronics Division
Product Category :
Polarity :
Bidirectional
Voltage - Breakdown (Min) :
47.8V
Operating Temperature :
-55°C ~ 150°C (TJ)
Power - Peak Pulse :
1000W (1kW)
Bidirectional Channels :
1
Product Type :
TVS Diodes
Clamping Voltage :
69.4 V
Product Status :
Active
SMB
Series :
10BJ
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
14.4A
Mounting Type :
Surface Mount
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
43V
Package :
Tape and Reel (TR)
Type :
Zener
Applications :
Telecom
Power Line Protection :
No
Capacitance @ Frequency :
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
69.4V