10BJ180CA
Mfr.Part #
10BJ180CA
Description
TVS DIODE 180VWM 292VC SMB
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
3.5A
Capacitance @ Frequency :
Bidirectional Channels :
1
Power - Peak Pulse :
1000W (1kW)
Series :
10BJ
Polarity :
Bidirectional
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
180V
Product Status :
Active
Operating Temperature :
-55°C ~ 150°C (TJ)
Package :
Tape and Reel (TR)
Applications :
Telecom
Clamping Voltage :
292 V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
292V
Voltage - Breakdown (Min) :
201V