10BJ180A
Mfr.Part #
10BJ180A
Description
TVS DIODE 180VWM 292VC SMB
Voltage - Breakdown (Min) :
201V
Power - Peak Pulse :
1000W (1kW)
Supplier Device Package :
SMB
Unidirectional Channels :
1
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
292V
Polarity :
Unidirectional
Clamping Voltage :
292 V
Capacitance @ Frequency :
Operating Temperature :
-55°C ~ 150°C (TJ)
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
3.5A
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
180V