10BJ170A
Mfr.Part #
10BJ170A
Description
TVS DIODE 170VWM 275VC SMB
Product Category :
Series :
10BJ
Voltage - Breakdown (Min) :
189V
Power - Peak Pulse :
1000W (1kW)
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
3.7A
Unidirectional Channels :
1
Clamping Voltage :
275 V
Operating Temperature :
-55°C ~ 150°C (TJ)
Zener
Mounting Type :
Surface Mount
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
275V
Capacitance @ Frequency :
Polarity :
Unidirectional
Package / Case :
DO-214AA, SMB
Applications :
Telecom
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
170V