10BJ160CA
Mfr.Part #
10BJ160CA
Description
TVS DIODE 160VWM 259VC SMB
Clamping Voltage :
259 V
Capacitance @ Frequency :
Bidirectional Channels :
Polarity :
Bidirectional
Series :
10BJ
Applications :
Telecom
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
259V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
160V
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C ~ 150°C (TJ)
Voltage - Breakdown (Min) :
178V
Power - Peak Pulse :
1000W (1kW)
Product Status :
Active
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
3.9A