10BJ160A
Mfr.Part #
10BJ160A
Description
TVS DIODE 160VWM 259VC SMB
Power - Peak Pulse :
1000W (1kW)
Product Status :
Active
Operating Temperature :
-55°C ~ 150°C (TJ)
Unidirectional Channels :
Clamping Voltage :
259 V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
259V
Voltage - Breakdown (Min) :
178V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
160V
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
3.9A