10AX115N3F45I2SG
Mfr.Part #
10AX115N3F45I2SG
Package / Case
1932-BBGA, FCBGA
Description
IC FPGA 768 I/O 1932FCBGA
Surface Mount :
yes
JESD-30 Code :
S-PBGA-B1932
Voltage - Supply :
0.87V~0.93V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Power Supplies :
0.9V
Width :
45mm
Number of I/O :
768
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Factory Lead Time :
8 Weeks
Operating Temperature :
-40°C~100°C TJ
Total RAM Bits :
Number of LABs/CLBs :
Programmable Logic Type :
FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY
Terminal Form :
Ball
HTS Code :
RoHS Status :
RoHS Compliant
Supply Voltage :
0.9V
Package / Case :
1932-BBGA, FCBGA
Qualification Status :
Not Qualified
Number of Inputs :
768
Number of Logic Elements/Cells :
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Series :
Arria 10 GX
Number of Outputs :
Height Seated (Max) :
3.65mm
Length :
45mm
Terminal Pitch :
1mm
Datasheets
10AX115N3F45I2SG
Altera (Intel) 10AX115N3F45I2SG
FPGAs Altera (Intel) 10AX115N3F45I2SG Overview
10AX115N3F45I2SG Features
The 10AX115N3F45I2SG FPGA is designed for ultimate performance and scalability. It offers extensive I/O capabilities with 768 pins, providing ample flexibility for various design requirements. Encased in a 1932FCBGA package, it ensures optimized thermal management and reliability under intense operational conditions. This device supports a wide range of standard interfaces, which can be crucial for applications requiring high-speed data transmission and sophisticated interfacing technologies.