10AX115N3F40E2LG
Mfr.Part #
10AX115N3F40E2LG
Package / Case
1517-BBGA, FCBGA
Description
IC FPGA 600 I/O 1517FCBGA
Surface Mount :
yes
Width :
40mm
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Terminal Pitch :
1mm
Operating Temperature :
0°C~100°C TJ
Supply Voltage :
0.9V
JESD-30 Code :
S-PBGA-B1517
Number of Logic Elements/Cells :
HTS Code :
Power Supplies :
0.9V
Height Seated (Max) :
3.5mm
Mounting Type :
Surface Mount
Factory Lead Time :
8 Weeks
Number of I/O :
600
Number of Outputs :
600
Arria 10 GX
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Tray
Terminal Form :
Ball
Qualification Status :
Not Qualified
Package / Case :
1517-BBGA, FCBGA
Voltage - Supply :
0.87V~0.93V
Length :
40mm
Number of Inputs :
3 (168 Hours)
Datasheets
10AX115N3F40E2LG
Altera (Intel) 10AX115N3F40E2LG
FPGAs Altera (Intel) 10AX115N3F40E2LG Overview
Introducing the high-performance FPGAs Altera (Intel) 10AX115N3F40E2LG, a premier IC FPGA designed for optimal flexibility and efficiency in complex electronic environments. Manufactured by Intel's Altera division, this field-programmable gate array (FPGA) stands out with its robust 1517FCBGA packaging and extensive I/O capabilities with 600 pins. Engineered to tackle the most demanding applications, from data processing to industrial control systems, this FPGA provides developers with the tools to innovate and optimize their systems with considerable scalability and speed.