10AX066K2F40E2SG
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
10AX066K2F40E2SG
Manufacturer
Altera (Intel)
Package / Case
1517-BBGA, FCBGA
Datasheet
Download
Description
IC FPGA 696 I/O 1517FBGA
Manufacturer :
Altera (Intel)
Product Category :
FPGAs (Field Programmable Gate Array)
Factory Lead Time :
8 Weeks
Packaging :
Tray
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Number of Outputs :
696
Qualification Status :
Not Qualified
JESD-30 Code :
S-PBGA-B1517
RoHS Status :
RoHS Compliant
Total RAM Bits :
Voltage - Supply :
0.87V~0.98V
Number of LABs/CLBs :
Height Seated (Max) :
3.5mm
Number of Logic Elements/Cells :
Width :
40mm
Series :
Arria 10 GX
Programmable Logic Type :
FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY
Operating Temperature :
0°C~100°C TJ
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Number of I/O :
696
Supply Voltage :
0.9V
Mounting Type :
Surface Mount
Terminal Pitch :
1mm
Number of Inputs :
Surface Mount :
yes
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Power Supplies :
0.9V
Package / Case :
1517-BBGA, FCBGA
Terminal Form :
Ball
HTS Code :
Terminal Position :
BOTTOM
Length :
40mm