10AX048K2F35I1SG
Mfr.Part #
10AX048K2F35I1SG
Terminal Pitch :
1mm
Height Seated (Max) :
3.5mm
HTS Code :
Voltage - Supply :
0.87V~0.98V
Length :
35mm
Width :
35mm
Operating Temperature :
-40°C~100°C TJ
Supply Voltage :
0.9V
Mounting Type :
Tray
Number of I/O :
yes
Number of LABs/CLBs :
Datasheets
10AX048K2F35I1SG
3.5mm mm FPGAs Arria 10 GX Series 1152-BBGA, FCBGA 1mm mm
10AX048K2F35I1SG Overview
There are two packages that contain fpga chips: 1152-BBGA, FCBGA package and X package. The FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY-series of FPGAs are composed of this type. Having 396 I/Os makes data transfers more coherent. Logic blocks consist of 480000 logic elements/cells. The supply voltage is 0.9V volts. An attachment Surface Mount allows the FPGA module to be attached to the development board. The supply voltage of the device is 0.87V~0.98V , at which it runs. The Arria 10 GX series FPGA is a type of FPGA that belongs to the Arria 10 GX family of FPGAs. When operating the machine, it is important to keep the temperature within -40°C~100°C TJ range. There is an FPGA model contained in Tray in order to conserve space. A device like this one offers 5664768 RAM bits, which is a considerable amount of memory. A total of 183590 LABs/CLBs make up this FPGA array.