10AX048K2F35E1SG
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
10AX048K2F35E1SG
Manufacturer
Altera (Intel)
Package / Case
1152-BBGA, FCBGA
Datasheet
Download
Description
IC FPGA 396 I/O 1152FBGA
Manufacturer :
Altera (Intel)
Product Category :
FPGAs (Field Programmable Gate Array)
Qualification Status :
Not Qualified
Voltage - Supply :
0.87V~0.98V
JESD-30 Code :
S-PBGA-B1152
Length :
35mm
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Terminal Pitch :
1mm
Number of Logic Elements/Cells :
Series :
Arria 10 GX
Operating Temperature :
0°C~100°C TJ
HTS Code :
Surface Mount :
yes
Height Seated (Max) :
3.5mm
Supply Voltage :
0.9V
Width :
35mm
Total RAM Bits :
Number of I/O :
396
Packaging :
Tray
Number of Inputs :
396
Number of LABs/CLBs :
Programmable Logic Type :
FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY
Terminal Form :
Ball
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Terminal Position :
BOTTOM
Mounting Type :
Surface Mount
Package / Case :
1152-BBGA, FCBGA
Power Supplies :
0.9V
RoHS Status :
RoHS Compliant
Number of Outputs :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Datasheets
10AX048K2F35E1SG
3.5mm mm FPGAs Arria 10 GX Series 1152-BBGA, FCBGA 1mm mm
10AX048K2F35E1SG Overview
In the 1152-BBGA, FCBGA package, you will find fpga chips. An FPGA of this type is made up of FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY gates. The device has 396 I/O ports for more coherent data transfer. To form a fundamental building block, there are 480000 logic elements/cells. In order to operate fpga chips, a voltage supply of 0.9V volts is required. Surface Mount-connectors can be used to attach this FPGA module to the development board. There is a 0.87V~0.98V-volt supply voltage required for the device to operate. The Arria 10 GX Series is one of the types of FPGAs that belong to this type. As far as the operating temperature is concerned, it should be kept within 0°C~100°C TJ when operating. A total of 396 outputs are incorporated into this device. Unlike other FPGA models, this one is contained in Tray for the sake of space saving. Fpga chips is important to note that this device has a RAM capacFpga chipsy of 5664768 bFpga chipss. A total of 183590 LABs/CLBs are included in this FPGA. There is a 0.9V power supply that is required to operate it.