10AX032H1F35E1SG
Mfr.Part #
10AX032H1F35E1SG
Package / Case
1152-BBGA, FCBGA
Description
IC FPGA 384 I/O 1152FBGA
Power Supplies :
0.9V
Package / Case :
1152-BBGA, FCBGA
Terminal Pitch :
1mm
Length :
35mm
Height Seated (Max) :
3.5mm
Number of Outputs :
384
Packaging :
Tray
Number of I/O :
384
Number of LABs/CLBs :
Width :
35mm
Operating Temperature :
0°C~100°C TJ
JESD-30 Code :
S-PBGA-B1152
Supply Voltage :
0.9V
Voltage - Supply :
0.87V~0.98V
Datasheets
10AX032H1F35E1SG
3.5mm mm FPGAs Arria 10 GX Series 1152-BBGA, FCBGA 1mm mm
10AX032H1F35E1SG Overview
There are two packages that contain fpga chips: 1152-BBGA, FCBGA package and X package. The FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY-series of FPGAs are composed of this type. Having 384 I/Os makes data transfers more coherent. Logic blocks consist of 320000 logic elements/cells. The supply voltage is 0.9V volts. An attachment Surface Mount allows the FPGA module to be attached to the development board. The supply voltage of the device is 0.87V~0.98V , at which it runs. The Arria 10 GX series FPGA is a type of FPGA that belongs to the Arria 10 GX family of FPGAs. When operating the machine, it is important to keep the temperature within 0°C~100°C TJ range. This device is equipped with 384 separate outputs, which makes it a very versatile device. There is an FPGA model contained in Tray in order to conserve space. A device like this one offers 21040128 RAM bits, which is a considerable amount of memory. A total of 119900 LABs/CLBs make up this FPGA array. The device runs on a 0.9V battery and requires no additional power supply to operate.